Jak pečovat o plet ?

31. května 2008 v 13:46 |  Rady a tipy nejen o líčení
Odličování
Která z žen by to neznala? Přijdete domů k smrti unavená po bujarém večírku a padnete do postele, tak jak jste se pro slavnostní příležitost nalíčila. Pokud se vám to přihodí tu a tam, není to - až na zamazané ložní prádlo - žádná tragédie. Pokud by se však pro vás chodit spát neodlíčená a s neošetřenou pletí stalo návykem, vězte, že byste pro svou pleť dělala to nejméně prospěšné. Pohled do zrcadla by vás na tento fakt upozornil víc než výmluvně - viděla byste tvář s ucpanými póry, plnou nečistot, unavenou povadlou pleť zbrázděnou vráskami.
Každodenní očista obličeje je stejně jako jeho každodenní ošetření krémem alfou a omegou péče o obličej a měla by vám doslova ležet na srdci. Jen tak si můžete dlouho uchovat pěknou, svěží a čistou pleť.

Masky:))

Vyčištění pleti
Pleťovou masku si připravíš se tří čajových lžiček tělového mléka, dvou lžiček čerstvého smetanového sýru (např. Lučina) a lžičky citronové šťávy. Masku nanes nejlépe plochým štětcem, vynech partie kolem očí a po deseti minutách setři ubrouskem nebo smyj vlažnou vodou.
Citlivá pleť - AVOKÁDO
Z avokád si můžeš vytvořit skvělou regenerační a uklidňující masku. Vydlabej z avokáda dužinu a rozmačkej ji na kašičku. Pak ji rovnoměrně čistými prsty nanes na obličej. Nech jí 10 minut působit a nakonec ji smej pomocí kosmetických tampónů Nakonec ošetři kůži ple´tovou vodou. Tvá pleť bude krásně JEMNÁ.
Nečistá pleť - OVESNÁ MOUKA
Vynikající peelingovou maskou, která ti krásně vyčistí póry je maska z ovesné mouky. V mističce rozmíchej trochu ovesné mouky s vodou a šetrně si směs rozetři na obličej. Masku nech na obličeji schnout tak dlouho, dokud nepopraská. Bude lepší, když budeš v klidu. Potom masku pečlivě odrol z obličeje. Tím se zanesené póry naprosto dokonale VYČISTÍ.
Normální a mastná pleť - TVAROH
Smíchej jednu polévkovou lžíci tvarohu se dvěma lžičkami medu. Aby se ti vytvořila hladká směs, přidej trochu mléka. Hotovou kašičku rozetři na obličej a nech 20 minut působit. Pleť budeš mít krásně HLADKOU a PRUŽNOU.
Mastná pleť - ČERVENÝ GRAPEFRUIT
Máme pro tebe skvělý tip, jak se zbavit očklivě lesklých míst na tvém obličeji. Vezmi se jeden červený grapefruit a rozpůl ho. Do každé ruky si vezmi půlku a asi 20 minut masíruj problematická místa jeho dužinou. Musíš být však před tím pečlivě umytá.
Hodně mastná pleť - OKURKA, BANÁN NEBO HROZNOVÉ VÍNO
Okurka bezvadně stahuje kožní póry, které se pak stávají méně viditelné. Hroznové víno má efekt podobný, jen navíc ještě tvou pleť vypne a osvěží. Pokud ale máš místy mastnou pleť a místy se ti loupe, tak je pro tebe nejvhodnější banán. Nedráždí pleť, krásně jí zjemní a vyhladí
Aknézní pleť - JAHODY NEBO ČERVENÝ MELOUN
Z čerstvých jahod nebo melounu si vyrobíš pleťovou masku, která perfektně stahuje zanícené póry a skvěle odstraňuje malé černé tečky na nose a na tvářích. Krásně to tvou pleť ROZZÁŘÍ.

Suchá pleť

SPECIÁLNÍ TIPY PRO PÉČI O SUCHOU PLEŤ
Je třeba především usilovat o vyrovnání nedostatku tuku a vlhkosti.
K mytí je vhodná pouze změkčená teplá (nikdy ne studená) voda. Na změkčení vody existují speciální přípravky. Do vody na mytí lze přidat také několik kapek citronové štávy. K čištění citlivé a suché kůže jsou ideální hydrofilní oleje. Vmasírujeme je nejlépe navlhčenými prsty. Mléčnou emulzi, která se takto vytvoří, spláchneme pak dostatečným množstvím vody. Pro tento typ pleti užíváme jen čisticí prostředky neobsahující mýdlo ani alkalické látky. Následuje stimulující osvěžení pleťovou vodou bez alkolu (přípustný je nanejvýš 6% obsah alkoholu!).
Pak naneseme přípravek s mastnými a hydratačními komponenty. Pro tento typ kůže je jako výživa obzvláště důležitý kolagen nebo soubor rozpustných proteinů. Citlivé partie kolem očí ošetříme očním krémem, který obsahuje málo tuku, zato bohatě zvlhčuje. K večernímu čištění lze místo ušlechtilých olejů použít také čistící mléko. Odstraňujete-li make-up, měla byste čištění provést dvakrát. Po osvěžení pleťovou vodou (lotion) nanášíme výživný nebo regenerační krém. Proti vráskám kolem očí užíváme speciální olej na vrásky, přes noc může dobře působit.
Jednou týdně potřebuje suchá plet zvlhčující masku, podle reakce kůže ji lze přikládat i častěji. Suchá plet vyžaduje vždy velice šetrné zacházení. Je třeba vyvarovat se napařování obličeje, střídání tepla a chladu a intenzivního slunečního záření právě tak jako všech vlivů, které by jí odnímaly vlhkost.

Mastná pleť

KDYŽ SE OBLIČEJ LESKNE...
Zatímco suchá plet stárne často rychle a předčasně, mastná pleť se udrží déle hladká a bez vrásek. Ačkoli je odolnější i proti vnějším vlivům, rozšířené póry a lesknoucí se nos a čelo naopak nebývají důvodem k radosti. Tento typ pleti potřebuje intenzivní čištění ráno i večer. Na namočený a vyždímaný vatový tampon naneseme čisticí přípravek, který pak rozetřeme po obličeji a krku. Po opláchnutí dočistíme vhodnou pleťovou vodou. Mastná pleť snáší i mytí jemným (léčebným) mycím krémem a mandlovými otrubami s mořským pískem. Po každém omytí zatepla, nezbytným k odstranění tuku a nečistot, by však mělo následovat opláchnutí chladnou vodou. Ke zjasnění a dočištění mastných částí obličeje je možno použít adstringentní (stahující) pleťovou vodu. Ráno patří pod make-up speciální denní krém, regulující vylučování kožního mazu a zajištující pokožce na delší dobu matný vzhled. Pokud se pleť přesto předčasně zamastí, je třeba ji v poledne znovu důkladně vyčistit a obnovit make-up. Přes den lze nežádoucí lesk odstranit pudrem. Po večerním vyčištění a dodatečném ošetření stimulující pleťovou vodou používáme jen takový noční krém, který ve spánku odnímá nadbytečný tuk z kůže. Mastná plet potřebuje dvakrát týdně doplňující pleťovou masku: tzv. slupovací (peeling) masku, která biologickým olupováním kůže důkladně pročistí ucpané póry, a masku z droždí pro přemaštěnou pleť. Rozšířené póry zjemní napaření obličeje (dvakrát za měsíc). Přelijte vroucí vodou sušený heřmánek, šalvěj a mátu (stejné díly). Heřmánek zklidňuje a působí protizánětlivě, šalvěj silně dezinfikuje a máta svým éterickým olejem odmaštuje. Lepšího složení parní lázně lze obličeji sotva dopřát. Vlijte tuto vroucí bylinnou směs do misky a nakloňte se nad stoupající páru. Hlavu si překryjte froté osuškou. Při ošetření mastné pleti je třeba věnovat stejnou péči i partiím ve výstřihu. To se vztahuje na čištění, ošetření a samozřejmě i na pleťové masky. Druhou a důležitější součástí péče o mastnou pleť je správná výživa. Jídelníček by měl být bohatý na ovoce a zeleninu, měl by se vyhýbat všem těžkým jídlům a ostrému koření.

Nečistá pleť

SKONCUJME S NEČISTOU PLETÍ!
Staňte se fanatiky na čistotu! Začněte u žínek, mycích hub, ručníků apod. Nikdy si nesahejte nemytýma rukama do obličeje (ani do kelímků s krémem) a nevymačkávejte jimi uhry a pupínky. Čistěte pleť ráno a večer několikrát speciálními přípravky nebo medicinálním mýdlem a spoustou vody. Nečistá místa potírejte vysušujícími, dezinfikujícími přípravky. Vzájemně kombinované série účinných přípravků urychlují proces hojení.
Uhry, pupínky a hnisavé vřídky nesmějí být bez přípravy odstraňovány pomocí prstů. Nejprve kůži změkčete obličejovou lázní nebo horkými obklady. Jestliže jste objevila pupínek, naviňte si na prst buničinu nebo použijte k tomu určený speciální expresor. Obojí je před použitím třeba dezinfikovat alkoholem. Nakonec poťukejte ošetřená místa antiseptickou pleťovou vodou.Jednou týdně naneste na obličej speciální masku na nečistou pleť, kterou lze koupit hotovou, anebo vyzkoušejte některé z našich doma připravených. Generální útok proti nečistotě pleti je třeba podniknout i z nitra organismu: hodně čerstvého ovoce a ovocných šťáv(opatrně s jahodami), zelenina, mléko a celozrnný chléb. Málo sladkostí, pokud možno se vyhýbat živočišným tukům, tučnému masu a tučným uzeninám. Žádné ostré koření, silně solená jídla ani jedovaté pochutiny. Dopřejte si dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu a na slunci.

Smíšená pleť

SMÍŠENÁ PLEŤ MÁ RŮZNÉ "KOSMETICKÉ ZÓNY"
Tento typ pleti potřebuje pečlivou a diferencovanou péči. Většinou jsou část čela, nos a brada příliš mastné, zatímco tváře více či méně výrazně suché. Protože v suchých partiích mazové žlázy fungují nedostatečně, zatímco v mastných trpí nadměrnou produkcí, je třeba kombinovat účinek několika rozmyslně vybraných kosmetických prostředků.
Pro důkladné hloubkové čištění ráno, které současně vyživuje a odstraňuje nedostatky, použijte pleťový olej, vtírejte jej do pokožky mírně zrosené studenou vodou a pak dobře smyjte. Na závěr stabilizujte přirozený kyselý ochranný film, abyste pleť vysušovala, pleťovou vodou s nízkým obsahem alkoholu. Vyznačte si teď suché a mastné "kosmetické zóny" odlišnými krémy. Na "mastné partie" použijte hydratační krém či emulzi, suché tváře ošetřete polomastným denním krémem. Večer očistěte obličej a krk opět pleťovým olejem. Na čelo, nos a bradu můžete příležitostně použít mandlové otruby. Na tváře a krk pak přijde mastný hydratační přípravek, na mastné části obličeje emulze s nízkým obsahem tuku. Partiím kolem očí byste měla denně dopřát na ně určený speciální krém. Před každým odstraňováním uhříků napařte pleť párou z odvaru heřmánku, šalvěje, arniky nebo lipového květu. Póry otevírají také obklady, k nimž použijeme plátěného šátku namočeného do horké vody; vyždímáme a na obličej přiložíme tak horký, jak sneseme. Když šátek zchladne, obklad vyměníme. Na mastná místa pak přiložíme masku z léčivého bahna smíseného s vodou nebo bylinným vývarem anebo masku
z droždí. Na suchá místa použijte droždí rozetřené s olejem, mlékem nebo smetanou, případně si udělejte výživný nebo hydratační (zvlhčující) zábal.

Péče o pleť

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA KOSMETICKÉ PÉČE PODLE TYPU PLETI
Čištění pleti musí být důkladné, ale šetrné (večer, ráno a před každým nalíčením). Mýdlo by na obličej a na krk mělo být použito jen zcela výjimečně. I nejjemnější mýdlo narušuje kyselý kožní povlak a jeho přirozené funkce. Lepší jsou nealkalické čisticí preparáty s pH-faktorem 5,5 - tedy přesně přizpůsobené hodnotě pH u normální zdravé kůže. Problematická a citlivá pleť nesnáší mýdlo vůbec a vyžaduje obzvlášť pečlivou hygienu. Doporučuje se čistící mléko, které pak vatovým tampónem opět odstraníte, anebo čistá voda, pokud používáte k čištění pleti přípravky rozpustné ve vodě. Pro suchou plet' je nejvhodnější čištění hydrofilními (vodu zadržujícímí) oleji.
Normální až mastnou pleť vyčistí do hloubky pórů mandlové otruby s mořským pískem. Mírný masážní efekt nejjemnějšího mořského písku pleť vyhladí a napíná. Mandlové otruby bez písku čistí nejšetrněji. Oživení a osvěžení: Špatně prokrvená plet vypadá ochable a odkvetle. Nevstřebává správně živiny z přípravků, jimiž ji ošetřujeme. Je proto třeba plet po vyčištění osvěžit pleťovou vodou. Zbylé částečky nečistoty budou odstraněny - pleť se napne a oživí. Zvlhčování: Jestliže je přirozený kyselý kožní povlak příliš tenký a vaše pleť si nedokáže uchovat svou přirozenou vlhkost, používejte přípravky schopné vázat na sebe vodu. Tím pomůžete své pleti, aby si uchovala pružnost.
Ochranu vyčištěné a osvěžené pleti před vlivy počasí a před prachem zajistí denní krém vhodný pro váš typ. Výživa musí být závěrečným bodem večerního ošetření. Při nočním uvolnění působí podpůrné látky výživného nočního krému, jaký odpovídá vašemu typu pleti. Zabrání prvním náznakům stárnutí kůže a ve spánku pleť regenerují.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Magda Magda | E-mail | 27. ledna 2011 v 13:27 | Reagovat

Dobrý den, smí ty pleťové masky použít i dívky ve věku kolem 12?

2 °°Miký°° °°Miký°° | Web | 13. února 2011 v 20:55 | Reagovat

Supr článek, ten mi pomůže ;)

3 ela ela | 14. března 2011 v 21:55 | Reagovat

Magda: proč myslíš že by nemohly?

4 Janča Janča | 14. srpna 2011 v 20:36 | Reagovat

Nevíte kde seženu mandlový otruby?? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama